1 августа (19 июля) 2017 года - Обретение мощей преподобного Серафима, Саровского чудотворца

Преподобный Серафим, Саровский чудотворец

 

1 августа по новому стилю - престольный праздник в нашей обители. Ведь именно в скиту Алексеевского монастыря, в храме св. Тихона Задонского имеется придел в честь прп. Серафима.

Протоиерей Александр Симаков совершил праздничное богослужение: Полиелейную утреню и Божественную Литургию.

 

Тропарь преподобному Серафиму Саровскому

глас 4

От ю́нос­ти Хри­ста́ возлюби́л еси́, блаже́нне,/ и, Тому́ Еди́­но­му рабо́тати пла́менне вожделе́в,/ непреста́нною мо­ли́т­вою и трудо́м в пусты́ни под­ви­за́л­ся еси́,/ умиле́нным же се́рд­цем лю­бо́вь Христо́ву стяжа́в,/ избра́нник возлю́блен Бо́­жия Ма́­те­ре яви́л­ся еси́./ Се­го́ ра́­ди во­пи­е́м ти:// спаса́й нас мо­ли́т­ва­ми тво­и́ми, Серафи́ме, преподо́бне о́т­че наш.

Кондак преподобному Серафиму Саровскому

глас 2

Ми́­ра красоту́ и я́же в нем тле́н­ная оста́вив, преподо́бне,/ в Саро́вскую оби́­тель всели́лся еси́/ и, та́­мо а́нгельски пожи́в,/ мно́гим путь был еси́ ко спа­се́­нию,/ се­го́ ра́­ди и Хрис­то́с те­бе́, о́т­че Серафи́ме, просла́ви/ и да́ром ис­це­ле́­ний и чу­де́с обогати́./ Те́м­же во­пи­е́м ти:// ра́­дуй­ся, Серафи́ме, преподо́бне о́т­че наш.

Молитва преподобному Серафиму Саровскому

О пречудный отче Серафиме, великий Саровский чудотворче, всем прибегающим к тебе скоропослушный помощниче! Во дни земнаго жития твоего никтоже от тебе тощ и неутешен отыде, но всем в сладость бысть видение лика твоего и благоуветливый глас словес твоих. К сим же и дар исцелений, дар прозрения, дар немощных душ врачевания обилен в тебе явися. Егда же призва тя Бог от земных трудов к небесному упокоению, николиже любы твоя преста от нас, и невозможно есть исчислити чудеса твоя, умножившаяся, яко звезды небесныя: се бо по всем концем земли нашея людем Божиим являешися и даруеши им исцеления. Тем же и мы вопием ти: о претихий и кроткий угодниче Божий, дерзновенный к Нему молитвенниче, николиже призывающия тя отреваяй! Вознеси о нас благомощную твою молитву ко Господу сил, да дарует нам вся благопотребная в жизни сей и вся к душевному спасению полезная, да оградит нас от падений греховных и истинному покаянию да научит нас, во еже беспреткновенно внити нам в вечное Небесное Царство, идеже ты ныне в незаходимей сияеши славе, и тамо воспевати со всеми святыми Живоначальную Троицу во веки веков. Аминь.